Vysnívaná terasa: Ako si zvoliť ideálny materiál

            Blížia sa najteplejšie dni v roku a vy možno práve uvažujete o tom, kde umiestniť Vašu terasu či vonkajšie posedenie, ktoré budú pre Vás v tých najväčších horúčavách najviac vyhľadávanou oázou pre oddych.
Pri výstavbe máte mnoho možností – terasa môže mať stovky podôb, ale ako vybrať naozaj dobre?Betón, kameň, drevo alebo kompozit?
            Správny výber je naozaj dôležitý. Byť náročným na požiadavky, sa v tomto prípade oplatí – od jari až do jesene, bude tento priestor naplno využitý. Preto Vám predkladáme prierez najčastejšie využívaných materiálov so všetkými ich výhodami a nevýhodami.


VEČNÝ KAMEŇ

            Jeho životnosť je priam nesmrteľná.  Je veľmi modernou a elegantnou záležitosťou. Disponuje mnohými variantmi tvarov, farieb a textúr avšak počítať musíte s vyššou cenou. Prvotná investícia môže vyvolať otázky, no kameň nevyžaduje  žiadnu špeciálnu údržbu.
Je trvácny, ľahko sa čistí, odoláva mechanickým vplyvom a „nerozhodí“ ho žiadne počasie. Nevýhodou je , že potrebuje stabilný podklad a takisto dodatočné úpravy či zmeny takejto terasy by neprebiehali jednoducho.
Pri terase z kameňa si treba takisto zvážiť jej polohu, dokáže sa veľmi rýchlo nahriať a v prípade dažďa je obzvlášť šmykľavá. Pád na takýto povrch je zvyčajne bolestivý a tvrdý.


VŠESTRANNÝ BETÓN

            Najuniverzálnejší stavebný materiál. Jeho využitie je neobmedzené. Dokáže imitovať povrchy ako kameň alebo aj drevo.
Najbežnejšie ho poznáme v podobe zámkovej dlažby a terasových platní. Patrí medzi najlacnejšie druhy terasových povrchov.
Vyznačuje sa farebnou stálosťou, mechanickou pevnosťou, no v prvom rade je odolný voči pošmyknutiu. Údržba je jednoduchá, stačí vysokotlakový čistič aj bez chemických prípravkov .
Hlavnou nevýhodou, rovnako ako pri kameni, je fakt, že sa ľahko nahrieva od slnka.


DREVOPLAST ALEBO WPC

            Podstatou je kompozitný materiál zložený z drevnej hmoty a polyméru (wood-plastic-composite). Vďaka drevnej hmote vyzerajú terasy ako drevené, plast im dodáva odolnosť. Niektorí výrobcovia na nich poskytujú až 25 rokov záruky.
Zvyčajne sú odolné voči vode a mechanickým úderom, nepotrebujú zvláštnu údržbu.
Podstatným nedostatkom drevoplastu je, že po určitom čase od namontovania, materiál stratí pôvodné sfarbenie, ktoré sa však ustáli.


ELEGANTNÉ DREVO

            Základný, čisto prírodný prvok. Bezpochyby najobľúbenejší materiál terás.  Svojou originalitou a krásou dokáže nadchnúť.
Typické sú domáce ihličnaté dreviny – smrek, či borovica, ich životnosť sa odhaduje na 10 rokov. Oveľa vhodnejšie na použitie v exteriéri sú exotické dreviny, ktorých vlastnosti sa tepelne upravujú, sú oveľa tvrdšie a stálejšie, čo sa odráža na ich cene. Terasové drevo dokonca odoláva vode, výkyvom teplôt a slnečnému žiareniu.  Pri zameraní sa na pocit pohody, luxusu a samotnú ekologickosť, drevo nemá konkurenciu.
Hoci starostlivosť je časovo i finančne náročnejšia, je potrebné si uvedomiť, že každé drevo vyžaduje údržbu, či už hovoríme o prvotne neošetrenom dreve alebo o dreve impregnovanom (napr. proti napadnutiu drevokazným hmyzom, hubami, UV žiareniu, ai.).

 

Nakoniec len jednoduchý tip. Pri výbere materiálu dobre zvážte pomer ceny, životnosti, kvality a samotnú využiteľnosť materiálu – nech je Vaša vysnívaná terasa skutočne tým pravým miestom pre zaslúžený odpočinok.

 


Novinky 2018

Firma KonSch s.r.o. je komplexný dodávateľ stavieb. Komplexnosť spočíva v zameraní a návrhu vhodnej konštrukcie, vypracovaní 3D vizualizácie a samotnej odbornej realizácie. Dlhoročné skúsenosti v oblasti stavebníctva transformujeme do kvalitne prevedenej práce.